Zaznacz stronę

Cześć, witaj w quizie!

Za pomocą kilku prostych pytań sprawdzimy, ile udało Ci się nauczyć w tym mini kursie VAT oraz czy masz potencjał, aby samodzielnie rozliczać podatek VAT.

Quiz składa się z 6 krótkich pytań i jego wypełnienie zajmie Ci parę minut. Test możesz uważasz za zaliczony, jeśli uzyskasz co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi (dokładny wynik procentowy uzyskasz na podany adres e-mail).

Jeśli zechcesz kontynuować naukę rachunkowości razem ze mną i w pełni przygotować się do zawodu, mam też dla Ciebie kod zniżkowy -10% na pełny "Kurs VAT w obrocie krajowym" od Mentoris (możesz kliknąć w powyższy link i zamówić już teraz - rabat powinien naliczyć się automatycznie - ale chyba chcesz też sprawdzić swoją wiedzę w tym krótkim quizie, prawda?).

Jesteś gotowy/a? Jeśli tak, kliknij "NASTĘPNE"

Podaj adres e-mail
1.

Firma „Butex”, podatnik zwolniony z VAT handluje obuwiem.  Na fakturach zakupu towarów otrzymanych z hurtowni, z którą współpracuje „Butex” widnieje stawka 23% podatku VAT.


Czy jednostka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z ww. faktur zakupu?
2. Jednostka "Budimex", czynny podatnik VAT produkująca kostkę brukową dokonała zakupów na cele swojej działalności opodatkowanej udokumentowanych w następujący sposób:

1) Bilet przejazdu pociągiem na odcinku 220 km - kwota brutto 135 zł (stawka VAT 8%).
2) Faktura za zakupione materiały do produkcji kostki brukowej: 30 000 zł + 23% podatek VAT (6 900 zł).
3) Bilet przejazdu autobusem na odcinku 20 km - kwota brutto 21 zł (stawka VAT 8%).
4) Faktura marża za zakupioną używaną maszynę ksero - kwota brutto  - 20 000 zł.


Jaką kwotę podatku VAT naliczonego jednostka ma prawo odliczyć?

3. Firma "Bąbel", czynny podatnik VAT handlująca zabawkami złożyła zamówienie na towary (zabawki przeznaczone do dalszej odsprzedaży) od innego czynnego podatnika VAT w dniu 25 sierpnia br. Dostawa miała miejsce 20 września br. Jednostka otrzymała fakturę zakupu w dniu 2 października br. Zapłata za dostawę nastąpiła 10 listopada br.

Zakładając, że jednostka rozlicza podatek VAT kwartalnie w którym okresie rozliczeniowym najwcześniej  jednostka "Bąbel" ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony z ww. zakupu?

4. Firma "Bąbel", czynny podatnik VAT handlująca zabawkami złożyła zamówienie na towary (zabawki przeznaczone do dalszej odsprzedaży) od innego czynnego podatnika VAT w dniu 25 sierpnia br.
Dostawa miała miejsce 20 września br.
Jednostka otrzymała fakturę zakupu w dniu 2 października br.
Zapłata za dostawę nastąpiła 10 listopada br.

Zakładając, że jednostka rozlicza podatek VAT kwartalnie, w którym okresie rozliczeniowym najpóźniej jednostka "Bąbel" ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony z ww. zakupu?
5. Firma "Marinex", czynny podatnik VAT handlująca sprzętem żeglarskim złożyła zamówienie na dostawę towarów w dniu 20 września. Dostawa towarów miała miejsce 15 października, jednak jednostka otrzymała fakturę za zamówione towary dopiero 20 grudnia (list z przesyłką utknął na poczcie, a firma do grudnia nie zdawała sobie sprawy z faktu, że nie otrzymała faktury).

Jednostka zapłaciła za fakturę 5 stycznia.
Zakładając, że jednostka rozlicza podatek VAT miesięcznie, w jakim okresie rozliczeniowym najwcześniej jednostka może odliczyć podatek VAT naliczony dotyczący tego zakupu?
6.

Firma "Marinex", czynny podatnik VAT handlująca sprzętem żeglarskim złożyła zamówienie na dostawę towarów w dniu 20 września. Dostawa towarów miała miejsce 15 października, jednak jednostka otrzymała fakturę za zamówione towary dopiero 20 grudnia (list z przesyłką utknął na poczcie, a firma do grudnia nie zdawała sobie sprawy z faktu, że nie otrzymała faktury). Jednostka zapłaciła za fakturę 5 stycznia.


Zakładając, że jednostka rozlicza podatek VAT miesięcznie, w jakim okresie rozliczeniowym najpóźniej jednostka może odliczyć podatek VAT naliczony dotyczący tego zakupu?


Kliknij "wyślij", aby sprawdzić swoje odpowiedzi!